16 Temmuz 2015 Perşembe

2015 KPSS ÖABT Coğrafya Sorunsalı

12 Temmuz 2015 Pazar günü binlerce öğretmen adayının girdiği ÖABT 2015 sınavı birçok kişi için bir umuttu 47 bin atama haberleri herkese umut taşımıştı. Ancak 12 Temmuz da ne olduysa pek çok adaydan sorular hakkında şikayet gelmeye başladı.
Şikayetler, genelde "KPSS'nin artık bilgiyi ölçmeye çalışan bir sınav olmaktan çıktığı" yönünde daha çok.
Böyle soru mu olur? Kim hazırladı bu soruları? Ben hazırlasam daha iyi hazırlardım tarzı sitem ifadeleri.
Fen Bilimleri bölümünde iptal edilen soru. Üzerine Coğrafya bölümü öğrencileri tarafından 1 ya da 2 değil en az 4 sorunun yanlış olduğuna dair haklı savunmalar.
Türk Coğrafya Kurumu hemen ardından 4 soru yanlış diye bildiri yayınlıyor. 1 soruyu hadi 2 soruyu anlarım ama 4 soru yanlış ne demek? Ayrıca bu 4 soruylada sınırlı kalmıyor yanlışlık. Pek çok soru şaibeli ya da Coğrafi araştırma tekniklerine uymayan mantıksız sorular.

Binlerce Coğrafyacı umut bağlayıp bu sınava girerken, tek bir sınavın düzgün olması sağlanamaz mıydı? Bu kadar mı zor?
Coğrafyacı dedim ama Coğrafyacı tanımı yapılmamış bir ülkede yaşıyoruz. Coğrafya sönük bırakılmaya mahkum edilmiş bir bilim. Coğrafya bölümünü okuyan insanlar öğretmen olmaya mahkum edilmiş bir ülke ve bununla kalmıyor lise ders programında ısrarla Coğrafya dersleri azaltılmaya çalışılıyor.
Coğrafyayı bilmeyen bu Coğrafyaya hakim falan olamaz. İnsanlar bırakalım Coğrafyacı olsun, araştırma yapsın, araziyi tanısın.

Coğrafya ne yazık ki büyük bir bilimdi. Ancak tek tek cımbızla söker gibi her dalından birşeyler kapan hep başkaları oldu. Jeologu, Harita Mühendisleri, Meteorologları, CBS (Coğrafi Bilgi Sistemleri) Uzmanları en son Klimatologları hepsi bir bir Coğrafyayı yalnızlaştırdılar. Hepsinin temeli Coğrafyadır. Peki Coğrafyanın yaşadığı bu sıkıntının adı nedir?

Bu sıkıntıların üzerine bir de arazisiz yapamayan Coğrafya bölümüne açıköğretim saçmalığını oturttular. Hepsi birikti birikti ve en son KPSS 2015 ÖABT Coğrafya Öğretmenliği sınavı ile olan oldu. Ne yazık ki ÖSYM emekleri emanet almadı, insanların "emeğine ihanet etti." sisr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder