16 Mayıs 2015 Cumartesi

Yapay Zeka İnsan Beynini Geçecek mi?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte teknolojik aletlerin çalışmaları da çok hızlı şekilde gelişiyor. Bu olayın örneklerini ise oyunlarda görebiliyoruz. Bir zamanlar Super Mario oynarken günümüzde GTA V oynuyoruz mesela.

Bu şekilde yapay zeka gelişimi oyun dünyasında iyi bir gelişme olsa da düşüdüğümüzde bu gerçek hayatta olsa pek çok kişi için büyük tehlikeler ortaya çıkarabilir. Kimi insalar pilini benim dolduracağım alet beni nasıl ele geçirecek diye düşünse de, aslında durum sadece yapay zekaya sahip robotu şarj etmekten ibaret değil.

Yapay zeka, kendi kendini şarj edebilir

Gelişmiş bir robot, şarjının biteceğini anlayıp, şarjı bitmeden kendini şarj edebilir. Böylece kullanıcısı olduğu insanın robotu şarj etmesine ihtiyaç duymayacak kendi kendini şarj edecektir.

Dünyanın tanıdığı isimler, yapay zekanın tehlikesinden bahsediyor

Bill Gates ve Elon Musk gibi isimler, yapay zeka çalışmalarının bir noktadan sonra durmasını istiyorlar.

Bu konuda son bir açıklamada,  ünlü fizikçi ve kozmolog Stephen Hawking'den geldi.
"100 yıl sonra yapay zeka insan zekasının önüne geçecek. Bu durumda yapay zekaya sahip robotların, bizimle aynı gelecek planları olup olmadığını bilemeyiz." diye konuştu. Mantıklı mı? Bilemeyiz size göre evet ya da hayır ama burda asıl önemli olan yapay zekanın ne kadar gelişme gösterdiğidir.

Matrix filmi gerçekleri mi anlatıyor?

Hawking, belki "100-150 yıl içerisinde Matrix'in gerçek olabileceğini" belirtiyor. Matrix filminde hatırlarsak yapay zekalı canlılar insanları kontrolü altına almış, yapay zekalı canlıların elinden kurtulan şanslı birkaç yüz insan ise, onlarla barış içerisinde yaşamak için üçüncü filmin sonuna kadar büyük çaba harcamışlardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder