19 Mayıs 2015 Salı

Bitkilerde Suyun Taşınması

Çoğumuz düşünmüşüzdür, herhangi bir bitkiye bakarken. Bu bitki içerisindeki kanallar, yer çekimine meydan okurcasına dik şekilde uzanmasına rağmen ve bitki içerisinde herhangi bir pompalama (insanda kalp gibi) cihazının bulunmamasına rağmen nasıl oluyor da, bitkilerin kökünden taşınan su gövdesine tırmanıp oradan dallara oradanda yapraklara çıkabiliyor ?
Bu sorunun cevabı "suyun yüzey gerilimi" dir.

Suyun yüzey gerilimi nedir ?
Suyun yüzey gerilimi, suyun akışkanlığının yüksek olması sebebiyle yer çekimine maruz kalmadan "daha dar" kanallardan giderken tırmanabilmesi özelliğidir. Yani su bitki içerisindeki minicik kanallardan taşınırken bitkinin alt kısımlarında daha geniş gözlenen su geçiş kanallarının dallara ve yaprak kısımlarına geçişinde iyice daralması ve bunun sonucunda herhangi bir pompalama sistemine ihtiyaç duymadan yol almasıdır.
Bu olay sadece bitkilerde değil kayaç yapılarında da geçerlidir. Suyun akışkan yapısı kayaçlarda küçük yollar bularak içlerine sızar, daha sonra buz tutan bu içteki sular genleşerek kayacın parçalanmasını ve toprak oluşumunu sağlar.

Suyun yüzey gerilimi olmasaydı hayat mümkün olmayacaktı
Suyun yüzey gerilimi olmasaydı. Bunun sebebi bitkiler beslenemeyecek, var olmayacak ve bitkilerin olmadığı bir dünyada insan yaşamından söz edilemeyecekti. sisr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder