23 Ocak 2015 Cuma

Neden sütüm az? Neden sütüm gelmiyor? :/

     Pek çok yeni annenin kafasına takılan sorunlar olabiliyor. Bu sorunlar hamilelik safhasında olduğu kadar, doğum sonrasında da görülmeye başlıyor. Bebeğin doğum sonrası hemen emzirilmesi gerekli mi? Göğüslerde süt oluşumu nasıl? Neden sütüm az? Neden sütüm gelmiyor? gibi soruları pek çok anne merak eder ve hatta tedirgin dahi olabilir.
     Öncelikle şunu belirtelim ki her anne aynı anda iki bebek büyütecek miktarda süt üretme kapasitesine sahip. Ancak doğumun hemen ertesinde göğüslerde süt olmayabiliyor. Yine de az dahi olsa göğüs içerisinde süt yapımı gerçekleşiyor. İlk gün oluşan bu süt, bebeğe mutlaka verilmeli.
     Bebek ne kadar sık emerse anne hormonları o kadar çok uyarılıyor ve anne vücudundaki süt üretiminde artış gözleniyor. Her 2-3 saatte bir veya her ağladığında bebek emzirilmeli. Mümkün olduğunca her iki göğüsten 15 dakika süreyle bebek beslenmeli. Bebeğe sütten, önce karbonhidrat sonra protein daha sonrada yağ kısmı geçiyor ve üç besin öğesi de ancak ortalama 15 dakikada geliyor. sisr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder