25 Ocak 2015 Pazar

Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby)


     "Jay (Gatsby) onların hepsi yozlaşmış, sen hepsinin tamamından daha değerlisin!"
    Günümüz insanı ne kadarda yozlaşmış diyenleri duymuşsunuzdur. Son izlediğim Muhteşem Gatsby filminden sonra yozlaşmış insanlar arttı sanki mi acaba ? Hayır, sadece insanın bakışını değiştiren nadir filmlerden olduğu için insanlar arttı sanıyorum diyebilirim.
     İnsanların çoğunluğunu, sanki vicdanıyla değilde, mecburi oluşturulan bir yaşam tarzı ve bu yaşam tarzını benimseyen insanlar oluşturuyor. Doğar büyür evlenir, para kazanır, çocuk, torun vs derken mutlu bir hayat geçirdiğini sanarak vicdanlarını güya tatmin etmekten başka birşey yapmazlar aslında. Bu insanları çok vicdansız bulursunuz ama onları tanımazsınız bu yüzden onları insan sanıyoruzya.
     Muhteşem Gatsby (The Great Gatsby) ABD'li yazar F. Scott Fitzgerald tarafından yazılan bir roman aslında ben romanını okumadım, ancak film herşeyi o kadar güzel aktarmış ki izleyiciye. Konusunu kavramakta zorluk çekmiyorsunuz üstelik sıradışı bir tarzda aktarılan konu filmin atmosferiyle bütünleşince ortaya inanılmaz görüntüler çıkmış. Filmin o inanılmaz atmosferi bana Sin City (Günah Şehri) filmini hatırlatarak beni benden almaya yetti.
     Hikayeyi Nick Carraway (Tobey Maguire) yani bizim namı değer örümcek adamın anlatışıyla daha doğrusu yazmasıyla izliyoruz. Ve tabiki Muhteşem Gatsby Jay Gatsby rolünde tüm filmlerinin ayrı ayrı analiz edilerek izlenmesi gereken Leonardo DiCaprio 'yu. Adam rolünün hakkını öyle vermiş ki hatları tam bir dönem filmi karakterine oturuyor diyebilirim.
     Filmde konu sadece aşk değil, konuya aşk diyenler filme kanımca çok sığ bakmışlardır. Evet, aşk bu filmin büyük bir parçası insanın aşkı için neler yapabileceği, ancak aşkın yanıbaşında kocaman bir sırıtma ile görüyoruz ki toplumun yozlaşmış kesiminin aşk adı altında yaşadığı saçma ve acımasız düzene bir eleştiriyi görmezden gelemeyiz. Evet bu düzen hemde çok acımasız. 
     Filmde bahsedilecek o kadar detay var ki spoiler olacağı için vermek istemiyorum. İzleyin ve kendiniz görün ve o atmosferi yaşamaktan lütfen mahrum kalmayın. sisr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder