23 Ocak 2015 Cuma

Adalet peşinde (Law abiding citizen)

     "Zafere ulaşmak için güçlerimizi bütün gücün ve hareketin göbeğine, düşmanın çekim merkezine yığmak zorundayız."
     Adaleti kaçımız sorgulamıştır şimdiye kadar. Evet herkes iç dünyasında çok az bir vicdana sahip olsa dahi adaletsizlikleri görüp hayret etmiştir hayatında. Peki ya kaçımız adaleti düzene uyup dünya hayatını sürdürmekle sınırladı. İnsanların birçoğu emin olun böyle yaptı. Adaletle gelen bir düzeni değil, düzen için çalışan bir adaleti çağırdı çoğumuz. 
     Adalet peşinde (Law abiding citizen) filmi düzene bir yakarış mıdır, haksızlığa uğrayanın haklılığını haksızlığa çevirebilecek davranışları yine haklı olabilecek insanların haksız yere ödediği cezaları gün yüzüne çıkarıp adaleti sorgulayacak bir yapım mıdır, bunu izleyince hepiniz göreceksiniz, izlemişsenizse görmüşsünüzdür. Adalet diktatörlerin ülkesinde yok mudur ? Yoksa adalet sandığımız şey gerçekte diktatörün kendisi midir ? Bence adalet vardır ama insanlar bunu uygulayabiliyor mu derseniz, kocaman bir hayırı kendiniz cevap olarak vereceksiniz zaten. 
     Ne beklenirdi ki hayatının tamamını ailesine sevdiklerine ve işine adayan insanlardan ? Adil olması mı ? Bu insanlar düzene hiç muhalif olmadıkları ve hayatına el bebek gül bebek devam ettikleri için, robot gibi gelir ve giderler. Başka insanların hayatıda onları çok ilgilendirmez.
     "Zafere ulaşmak için güçlerimizi bütün gücün ve hareketin göbeğine, düşmanın çekim merkezine yığmak zorundayız."
       Yukardaki sözler Von Clausewitz'e ait. Filmde Clyde Shelton'ı (Gerard Butler) ele veren sözler. Avukat Nick Rice'a (Jamie Foxx) kazandığını düşündüren sözler.
     Adalet Peşinde (Law abiding citizen) filmi 2009 senesinin en iyi filmlerinden birisi diyebilirim. Bu film adaletin ve düzenin çetin savaşını anlatıyor. Ama kazanan kim oluyor dersiniz. İzleyin ve görün. sisr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder